Alpe imajo v evropski zgodovini pomembno vlogo. Služile so kot obrambni zid rimskega imperija ter kasneje predstavljale naravno oviro migracijam. Naši slovanski predniki so svoj prvi pohod zaključili v Ziljski dolini, ki danes leži na avstrijskem Koroškem. Strateško prednost Alp so dobro poznali vojaški strategi evropskih imperijev, katerih vojske so se v hribih večkrat udarile. Ustavili smo se ob topniški enoti na prelazu Predel in si ogledali dobro ohranjen spomin na najbolj krvavo obdobje alpskega bojevanja.

Nemirno devetnajsto stoletje
Francoska revolucija je ustavljeni fevdalni red postavila na glavo. Padec monarhije je odprl vrata vzponu Napoleona, katerega ozemeljski apetiti so bili ogromni. Med letoma 1803 in 1815 so sile Napoleonovih vojska zasedle prostrana območja v Evropi, tudi na slovenskih tleh. Po porazu Francije so sledila burna leta devetnajstega stoletja, ko se je Evropa otresla zadnjih ostankov fevdalizma in stopila na pot v sodobnost.
Vojna je tako prišla tudi v zakotne alpske doline, ki so se na vsem lepem znašle na fronti zgodovine. Dežele, ki so trdno bile del avstrijske krone, so se z združitvijo Italije znašle na sami meji. Izbruh prve svetovne vojne je bil le vprašanje časa in strategi so se nanjo pripravljali po svojih najboljših zmožnostih.

Topniška enota na prelazu Predel
Avstrija je vedela, da bo v prihajajoči vojni na zahodu veliko nevarnost predstavljala novonastala Italija. Slednja je leta 1866 prevzela avstrijsko kraljevino Benečijo. Le to je Avstrija izgubila s Praško mirovno pogodbo, ki je končala s kratko Avstrijsko-Prusko vojno.
Predel je iznenada postal mejni prehod, ki je morebitnim sovražnikom odpiral pot v samo središče Avstrije. Zato so med leti 1895 in 1897 ob cesti, ki se spušča proti Rabeljskemu jezeru, avstro-ogrski vojaški inženirji zgradili baterijo, katere ostanki so vidni še danes.
Ta manjša utrdba danes stoji na italijanski strani mejnega prehoda Predel, z nje pa se odpira lep pogled na Jezersko dolino. V utrdbo so bili vgrajeni trije 120 mm topovi z dometom 7 kilometrov. Topovi so bili obrnjeni v smeri Neveljskega prelaza, odkoder bi Avstrijci pričakali vdor morebitnih italijanskih in francoskih sil.

Trdnjava med prvo svetovno vojno
Topniška enota na Predelu je bila zgrajena na robu strme vzpetine z odličnim razgledom na dolino. Danes se obiskovalec lahko sprehodi po prostorih, v katerih je bilo prostora za več kot šestdeset vojakov. Oprema je bila za tiste čase moderna, saj so imeli na voljo celo sobo s telegrafom.
Poleg kasarne je bilo v majhno utrdbo vgrajeno skladišče orožja, kuhinja s kaminom, kjer je lahko kosilo 100 mož, ter shrambe za hrano in opremo. Utrdba se je z vodo napajala iz bližnjega vodnega zajetja, rezervoar za vodo pa je bil v kletnih prostorih.
Ko se je prva svetovna vojna le razširila na to območje, je bila trdnjava že zapuščena. Čeprav je nudila dober razgled, pa je bila lokacija izpostavljena, zato so Avstrijci topove že leta 1915 iz utrdbe premestili v topniške kaverne nad trdnjavo. Na povelje generala Franza Rohra so Avstrijci topniško enoto zapustili med majem in junijem tega leta. Ko so italijanske sile v avgustu dognale, da jih obstreljujejo s smeri Predela, so večkrat napadli utrjene jame v stenah in pri tem poškodovali tudi zapuščeno poslopje topniške enote.
Po prvi vojni je celotno območje pripadlo Italiji, ki se je raztezala vse do Ljubljane, zato poslopje ni bilo več služilo namenu. Novi oblastniki so poslopje izpraznili uporabne opreme in ga prepustili zobu časa. Tudi po nastanku Jugoslavije in ponovni vzpostavitvi mejnega prehoda na Predelu Italija utrdbe ni uporabljala.

Falajfl na obisku
Potniku iz italijanske smeri je razvalina topniške enote na Predelu opomin na mogočne bitke, ki so tu potekale pred dobrim stoletjem. Kot del soške fronte nas opomni na nemirno obdobje, ki je za vedno spremenil tok svetovne zgodovine. Do trdnjave smo se pripeljali iz Rabeljskega jezera po razgledni alpski cesti, ki se hitro dviga iznad jezera.
Po nekaj serpentinastih ovinkih in tunelih, izklesanih v skale, smo že prišli do prelaza in se ustavili na parkirišču pred baterijo. Razvalina je ves čas odprta za oglede in pokukali smo v vsak kotiček te presenetljivo razvejane vojaške postojanke. Povzpeli smo se na streho objekta, Italiji pomahali v slovo ter se podali raziskovat alpske doline v naši domovini.
Lokacija predelske topniške enote na zemljevidu
Galerija fotografij topniške enote na Predelu
Pingback: Trdnjava Bovške Kluže je najbolje ohranjena utrdba soške fronte