Grad Socerb leži na meji med Slovenijo in Italijo, na vrhu dobrih štiristo metrov visoke vzpetine. Zgrajen je bil že v srednjem veku, zaradi svoje lege pa je bil pogosto oblegan. Danes je podoba gradu Socerb zelo skromna, saj je konec osemnajstega stoletja pogorel in ni bil nikoli več restavriran. V času uničenja je doba gradov na odmaknjenih vzpetinah že minila. Čeprav so vojne vihre večkrat prešle grad, je njegovo usodo zapečatil udar strele.
Razgled na Benetke in Trst
Dostop do morja je bil nekoč, še bolj kot danes, pomembna ambicija vsakega imperija. Benetke so v srednjem svojo obmorsko lego izkoristile za razvoj v trgovsko in finančno velesilo. Po drugi strani so ambiciozni Habsburžani izhajali iz Švice, zato so se morali do morja prebiti. To jim je konec trinajstega stoletja uspelo s pripojitvijo Kranjske marke, v katero je sodilo pristaniško mesto Trst. Zaradi neposredne bližine pa je med silama pogosto prihajalo do spopadov.
Socerb je zgrajen na utrjenem robu v sami bližini tržaškega pristanišča. Od vrha gradu do središča mesta je le slabih 10 kilometrov zračne linije. Po drugi strani so Benetke desetkrat bolj oddaljene, zaradi česar je bil beneškim dožem Socerb strateška točka za nadzor nad teritorialnim rivalom. Šele v šestnajstem stoletju je Socerb trajno prešel v avstrijske roke. Kasneje je bil v Socerbsko posestvo vključena tudi utrdba nad Črnim Kalom.
Svetnik v jami
Grad in vasica pod njim sta ime dobila po zgodnjem krščanskem svetniku, svetem Socerbu. Socerb se je rodil v Trstu v tretjem stoletju. Kot dvanajstletni fant je zapustil dom in se naselil v jami nad Kraškim robom, ki se danes imenuje Sveta jama. Vstop v jamo je le nekaj sto metrov oddaljen od gradu Socerb.
Legenda pripoveduje, da je med svojim asketskim življenjem v jami pridobil nadnaravne moči, med katere je sodilo tudi zdravilstvo. Čudeže je pripisoval krščanskemu bogu, kar je bilo v predkrščanskem Rimu nevarno početje. Predvidiljivo so Rimljani Socerba na počasen in mučen način v rodnem mestu usmrtili. Med okoliškimi kristijani je bil kasneje čaščen kot mučenik.
V Sveti jami se nahaja edina podzemna cerkev v Sloveniji. Jama, ki je dolga dobrih dvesto metrov, je postala priljubljeno romarsko središče. V Sveti jami so se vse do druge svetovne vojne kristijani na dan svetega Socerba, 24. maja, obhajali sveto mašo. Jama je danes pod skrbništvom jamarskega društva Dimnice iz Kopra, obiskati pa jo je moč vsako nedeljo ob drugi uri popoldan.
Falajfl na obisku
Današnji Socerb ne spominja na mogočen grad, ki je nekoč kraljeval nad posestmi v bližnji in daljni okolici. Čeprav je grad v zgodnjem dvajsetem stoletju videl obnovitvena dela, je sanacija vključevala le spodnji del obodnega zidu. Kar je še stalo notranjih zidov grajskih poslopij, je bilo v tem času odstranjenih. Tako notranje poslopje danes ne spominja veliko na zlate čase gradu.
V času našega obiska je grad kazal žalostno podobo. Na dvorišču je bil postavljen velik šotor, namenjen zaključenim družbam, redki obiskovalci pa so se potikali po grajski okolici. Tudi mi smo si ogledali obzidje, stopili na teraso ter užili čudovit pogled na skrajni severni del Jadranskega morja ter se čez zapuščen obmejni prehod odpravili v Dolino in naprej.
Lokacija gradu Socerb na zemljevidu
Galerija gradu Socerb