Začetnik sodobnega čebelarstva Anton Janša se je rodil v Breznici na Gorenjskem, kjer še danes stoji panj, na katerem je kalil svoje spretnosti. Prvi panj je ob hiši postavil že njegov oče Matija leta 1734. Prav ob domačem panju se je Anton zaljubil v čebelarstvo, kateremu je posvetil svoje življenje. Čebelnjak Antona Janše sodi med enega najpomembnejših spomenikov te panoge pri nas.
Panj Antona Janše stoji za hišo in s ceste ni najbolje viden. A brez skrbi, dostopi so vidno in jasno označeni, tako da te zanimivosti ni preprosto zgrešiti. (Foto: Falajfl)
Čebelarski genij
Danes na Breznici stoji vestna rekonstrukcija čebelnjaka iz osemnajstega stoletja. V lanskem letu je doživel celovito prenovo, ki je vključevala novo streho s slamo, osvežitev panjskih končnic ter obnovo čebelarskega orodja. Pri prenovi so uporabili tradicionalne materiale iz obnovljivih virov, z nasveti pa so na pomoč priskočili tudi bližnji čebelarji.
Anton Janša se je rodil v nadarjeno kmečko družino, ki se je poleg čebelarstva ukvarjala tudi s slikarstvom. Skupaj z dvema bratoma si je na domu uredil slikarski atelje, kasneje pa so se vsi trije odpravili na Dunaj, kjer so se v bakrorezni šoli učili risarske obrti. Anton je umetnost opustil in se leta 1769 pričel intenzivno ukvarjati s čebelarstvom. Kmalu je postal učitelj na cesarski čebelarski šoli na Dunaju.
Turistično društvo iz bližnje Žirovnice je okolico panja vzorno uredilo z informativnimi in spominskimi tablami (Foto: Falajfl)
Poglobljeno preučevanje in razumevanje čebel mu je prineslo spoštovanje in slavo, zato je kmalu čebelaril na cesarskem vrtu Augarten. Njegova predavanja so bila zelo dobro obiskana, o svoji strasti pa je napisal tudi več knjig. Po njegovi smrti leta 1773 je Marija Terezija izdala odlok, da je pri poučevanju čebelarstva potrebno uporabljati knjige Antona Janše. V spomin na velik doprinos Antona Janše čebelarstvu so Združeni narodi 20. maj, dan njegovega rojstva, razglasili za svetovni dan čebel.
Panj, ki stoji sredi vasi, s svojo velikostjo kaže na to, kako resno so v držini Janša jemali čebelarstvo (Foto: Falajfl)
Falajfl na obisku
Čebelnjak Antona Janše stoji v lično urejenem parku v vasici Breznica na Gorenjskem. Dostop je urejen po ozki, a odlično vzdrževani poti, ki nas pripelje do samega čebelnjaka. Tam si lahko obiščemo rekonstrukcijo izvirnega čebelnjaka ter se poučimo o življenju in delu tega velikega sina Kašarije, tako kot smo se mi.
Janša in njegovi bratje so bili znani kot odlični umetniki, zato ne preseneča, da je njihov panj okrasen z umetelno okrašenimi panjskimi končnicami (Foto: Falajfl)
Čebelnjak Antona Janše na Breznici si oglejte, če ste zapustili dolgočasno avtocesto in ste se znašli pod strmimi bregovi Karavank. Spotoma se ustavite tudi v Vrbi in pokukajte v rojstno hišo našega največjega pesnika. V bližnji Žirovnici vas pozdravlja rojstna hiša Prešernovega najtesnejšega prijatelja Matije Čopa, nedaleč stran, v Draslovčah, pa je urejena tudi rojstna hiša Frana Saleškega Finžgarja.
Lokacija čebelnjaka Antona Janše na zemljevidu
Pingback: Finžgarjeva rojstna hiša je okno v čas pisateljeve mladosti