Zabava
Xiaomi Pocophone F1 | na preizkusu
Avtor
Mobilni telefoni so povsod. Zahvaljujoč velikim zaslonom, hitrim procesorjem z mnogimi sredicami in vgrajeno povezljivostjo telefoni za mnoge uporabnike predstavljajo prvi in celo edini računalnik. Prav zato se je razvoj teh naprav usmeril v zagotavljanje procesne moči in vse večjih zaslonov.
Ko je Apple pred desetletjem predstavil iPhone, je javnost navdušil velik zaslon diagonale skoraj 9 cm. Aktualni model istega proizvajalca danes je na voljo z zasloni, velikimi med 15 in 17 centimetri. Večja moč in boljša tehnologija pa pomeni tudi višjo ceno. Telefoni, ki stanejo tisoč evrov in več, so postali standard. V spodnjem cenovnem delu ponudbe je tako nastala vrzel, v katero je kitajski proizvajalec Xiaomi uvrstil model Pocophone F1. Telefon, ki vsaj na papirju ponuja vrhunske zmogljivosti po dostopni ceni. Se lahko telefon za tretjino cene kosa z najboljšimi izdelki vodilnih svetovnih proizvajalcev?
Pocophone F1 na papirju
Pocophone F1 je cenovno dostopen telefon. Pri nas ga je v času našega pisanja moč kupiti že za dobrih 340 EUR, kar vključuje davek in stroške dostave. Vseeno telefon poganja eden najzmogljivejših mobilnih sistemov, Snapdragon 845. Isto vezje poganja telefone Galaxy Note9 in S9, Google Pixel 3, Nokia 9, Razer Phone 2 in mnoge druge. Zato ne preseneča, da se Pocophone F1 trenutno uvršča med deset najhitrejših Android telefonov na tržišču. Po zmogljivosti prekaša celo lanske modele Apple telefonov, iPhone X in iPhone 8.
Močan procesor oddaja veliko toplote, kar pri telefonu s plastičnim ohišjem lahko povzroči nemalo težav. Da Pocophone F1 ostane hladen, skrbi sistem tekočega hlajenja, ki zagotavlja, da se naprava tudi med dolgotrajno uporabo ne pregreje. In če govorimo o dolgotrajni uporabi, vgrajena baterija je zmogljivosti 4000 mAh, kar zagotavlja cel dan uporabe. Telefon podpira hitro polnjenje po standardu Quick Charge™ 3.0 preko priključka USB-C na dnu enote.

Specifikacije telefona veliko obljubljajo. Preizkus bo pokazal, kako se obnese v rokah uporabnika. (Foto: Falajfl)
Fotografija in video
Poleg moči sveto triado mobilnega telefona tvori še kakovosten zaslon in izvrstna kamera. Kot bi pričakovali za telefon z letnico 2018, je Pocophone opremljen z dvema kamerama zadaj in eno na sprednji strani telefona. Prav zaradi kamere in tipal na sprednji strani naprave v zaslon vdira velika zareza, ki zna motiti med uporabo. Portretna kamera se ponaša z 20MP ločljivostjo, prepoznavanjem obraza in kupom pripomočkov za kar najboljše ‘selfi’ posnetke.
Zadnji kameri sta ločeni na primarno kamero s tipalom ločljivosti 12 MP in sekundarno ločljivosti 5 MP. Kameri sta hitri (f/1.9 za glavno kamero), samodejno ostrenje pa se ponaša z dvojno natančnostjo. Kamera podpira tako portretni način z mehčanjem ozadja kot pester nabor drugih tehnologij, kot so HDR, slikanje panoram, snemanje videa pa je možno v ločljivosti do 4k. HD video v ločljivostih 1080p in 720p je moč snemati s hitrostjo 30 fps ali 240 fps, medtem ko 4k podpira le hitrost 30 fps. In potem je tu še zaslon.
Pocophone kompromis
Prvi kompromis telefona je zagotovo zaslon. Za to ceno ni mogoče pričakovati zaslona z AMOLED tehnologijo. Pocophone F1 se zadovolji z LCD zaslonom s preverjeno IPS tehnologijo. Ekran nikakor ni slab, z diagonalo 15,7 cm pa pokriva preko 82% sprednje strani telefona. Čeprav ima telefon na zgornji strani izrez za tipala in kamero, ima na spodnji strani vseeno znatno obrobo. Tudi na levi in desni zaslon ne seže prav do roba naprave. Na vogalih je zaslon znatno zaobljen, kar zna povzročati težave s prikazom vsebin.
Zaslon ni edini kompromis tega telefona. Pocophone F1 je vgrajen v plastično ohišje. Keramiko in kovino boste tu težko iskali. Proizvajalcu smo hvaležni, da je v škatlo priložil osnoven ovitek za zaščito telefona. Nadalje telefon ne podpira brezžičnega polnjenja baterije, a se nekoliko odkupi z vgrajenim 3.5 mm izhodom za slušalke. Nazadnje gre omeniti, da Xiaomi telefona ni opremil z varnostnimi funkcijami, ki jih potrebujejo nekaterih ponudniki video storitev. Tako Pocophone F1 ne zmore predvajati Netflix videa v 4k ločljivosti, česar ni moč odpraviti s programskim popravkom. K sreči YouTube deluje brez težav.
Falajflov Pocophone F1
Pri Falajflu smo testirali model Pocophone 6GB+128GB v črni barvi. Kot pove ime samo, ima telefon 128 GB prostora za podatke ter 6GB pomnilnika za delovanje aplikacij. Velikost podatkovnega pomnilnika je moč razširiti s podatkovnimi karticami. Telefon uporablja posebno različico operacijskega sistema Android 8.1.0 Oreo, Android MIUI for POCO.
Pocophone F1 je telefon, ki ponuja več, kot bi pričakovali. Nobena od njegovih funkcij ne razočara. Sistem je hiter in odziven, zaslon več kot zadovoljiv, zvočniki pa so dovolj glasni, da bodo motili sosede. Svoj Pocophone smo uporabljali v navezi s Xiaomi Mi Band 2 zapestnico. Tako smo vse informacije telefona prejeli na zapestje tudi, ko je bil telefon spravljen v bližini. Dodatna prednost je, da je moč zapestnico nastaviti tako, da se telefon odklene, ko je zapestnica v bližini. Tudi brez zapestnice je moč telefon hitro vklopiti z bralnikom prstnih odtisov, ki je vgrajen pod kamero na zadnji strani telefona.
S telefonom Pocophone F1 je Xiaomi konkurenci naznanil, da si želi odrezati večji kos mobilne pogače. Z agresivno cenovno politiko in sprejemljivo kakovostjo so se letos že prebili med pet največjih proizvajalcev mobilnih telefonov na svetu. Čeprav nas je Pocophone F1 navdušil, menimo, da je še kar nekaj prostora za izboljšave. Vprašanje je le, ali bo Pocophone F2 še vedno na voljo po tako dostopni ceni.
Spodaj si lahko ogledate izbor fotografij, ki smo jih posneli s Xiaomi Pocophone F1. Objavljamo jih brez dodatne obdelave (razen pomanjšave, kompresije za spletno objavo in poravnave), da besedo prepustimo izključno vgrajeni tehnologiji in njeni privzeti programski opremi.
Galerija fotografij, posnetih s Pocophone F1
Gregor je prekaljen pisun, ki je svojo novinarsko pot začel že v osnovni šoli kot založnik, urednik in edini novinar 'Špas revije'. Kasneje je pisal za razne publikacije, kot so Joker in Moj mikro, včasih povsem pomotoma.

Pingback: Pokémon: Let's Go, Pikachu! (ali Eevee!) je igra, ki ne razočara
Pingback: Preskusili smo Mpow Flame, najbolje prodajane športne Bluetooth slušalke