Pustno slavje je na Ptuju doseglo svoj vrhunec v nedeljo, 11. februarja, z veliko karnevalsko povorko. V mimohodu je sodelovalo kar 2.500 maškar, vključno s preko 700 pernatih in rogatih kurentov iz 29 društev. Sprevod se je na pot po ptujskih ulicah podal ob 13. uri, pustno razgrajanje pa je spremljala 60.000 glava množica bolj ali manj zamaskiranih gledalcev. Ob prikazu kurentov pred mestno hišo je predsednik Vlade RS in častni pokrovitelj 58. Kurentovanja dr. Miro Cerar županu mestne občine Ptuj predal certifikat za vpis obhodov kurentov na UNESCO Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.
Obhodi kurentov so že dolgo zaščitni znak Ptuja in okolice, zato so nepogrešljiv del vsake pustne povorke. Letošnja povorka ima še poseben pomen, saj je prva od vpisa obhodov kurentov na UNESCO Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine. Poleg slovenskih nacionalnih glasnikov pomladi so z njimi po povorki hodili še trije tako imenovani kožuharji iz makedonskega Prilepa. Tudi ti so vpisani na UNESCO seznam, njihova naloga je podobna nalogi kurentov: odganjanje zime, priklic pomladi, dobre letine in vsega dobrega. O kurentih s Ptujskega polja smo že pisali, tokrat pa smo si jih ogledali tudi v živo.
Falajfl na karnevalski povorki
Nedeljski dan smo v celoti posvetili kurentovanju, zato smo se proti Ptuju odpravili že zgodaj dopoldan. Ker smo v mesto prispeli pred množicami obiskovalcev, smo parkirišče našli hitro in odhiteli do mestne hiše, kjer so nas čakale akreditacije. Po opravljenih formalnostih in toplem pozdravu organizatorjev smo jo mahnili po trasi povorke. Ogledali smo si priprave in zbore mask, okoli prve ure pa smo se vrnili na osrednji trg in se pridružili drugim predstavnikom medijev.
Ptujčani pustovanju pravijo peti letni čas. Na lep sončen dan v februarju, ko je bilo hkrati vroče in hladno, hrupno in tiho, veselo in zastrašujoče, ni težko videti, zakaj. Energija povorke se je stopnjevala od ene skupine do druge, svoj vrhunec pa je dosegla ob hkratnem prihodu stoterih kurentov. Ti so z oglušujočim truščem tisočerih zvoncev temeljito prestrašili zimo in onemogočili vsakršen poskus verbalne komunikacije. Po njihovem nastopu smo Falajflovci komunicirali samo še z emojiji.
Mednarodna karnevalska povorka na Ptuju je nepozaben dogodek, ki ga ne gre zamuditi.
Mestni trg v Ptuju
Galerija fotografij karnevalske povorke
Pingback: Preizkusili smo Spar online spletno trgovino in si napolnili shrambo
Pingback: Pustni liki cerkniške povorke od Uršule do butalske policije